وبلاگ سید

وبلاگ سید به امید خدا، حاوی مطالب متنوع مذهبی با رویکرد قرآنی و حدیثی است.

وبلاگ سید به امید خدا، حاوی مطالب متنوع مذهبی با رویکرد قرآنی و حدیثی است.

وبلاگ سید

لبریز مطلبهای نو می باشد این وبلاگ ما
مقبول دادار توانا افتد این وبلاگ ما
دارد تنوع مطلبش، با رویکردی از حدیث
و رویکردی هم ز قرآن دارد این وبلاگ ما

امیّد دارم که نشیند ذائقه ات را رفیق
"حتما " نمی گویم و گویم شاید این وبلاگ ما

هر کس شود محبوب حق، او کار و بارش روبه راست
مقبول دادار توانا افتد این وبلاگ ما

سید

آخرین نظرات
نویسندگان

۱۹ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

بسم الله الرحمن الرحیم.

مداح می‌‍گفت: حیف است ما که عزاداریم و برای سید و سالار شهیدان و مظلومیتش اشک ماتم می‌ریزیم، نسبت به نماز کاهل بوده و بهانه دست بعضی اهل سنت بدهیم که می‌گویند: شیعه ها فقط بلدند عزاداری کنند و نماز را که در قرآن بر آن بارها تأکید شده، مورد بی‌مهری قرار می‌دهند.

حضرت امام حسین(علیه السلام)  در روز تاسوعا به برادر علمدارش فرمود: «إِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ تَصْرِفَهُمْ عَنَّا فِی هَذَا الْیَوْمِ فَافْعَلْ لَعَلَّنَا نُصَلِّی لِرَبِّنَا فِی هَذِهِ اللَّیْلَةِ فَإِنَّهُ یَعْلَمُ أَنِّی‏ أُحِبُ‏ الصَّلَاةَ لَهُ وَ تِلَاوَةَ کِتَابِهِ»

اگر بتوانى امروز دشمنان را از جنگ با ما منصرف سازى این کار را انجام ده، شاید امشب براى پروردگارمان نماز بخوانیم، چرا که خدا مى‏داند من نماز براى او، و تلاوت آیات قرآنش را دوست دارم.

مگر می‌شود انسان امام حسین(علیه السلام) را دوست داشته باشد، آنگاه نسبت به نمازی که حضرت برای خواندن آن یک شب از دشمن فاسق خود مهلت خواستند؛ بی‌اعتنا باشد.

شکی نیست که نماز(و هر کار معنوی دیگر) باید جایگاه خودش را داشته باشد و فقط خواندن ظاهری نیست، و شکی نیست کسانی که امروز نماز را تخریب کرده و در مورد آن در شبکه های اجتماعی و ... شبهه می‌سازند، از تخریب چهره ابا عبدالله الحسین(علیه السلام) هم ابایی ندارند، چون نماز و عبادت، و ابا عبدالله الحسین(علیه السلام) با همند.

هشیار باشیم.پی‌نوشتها
1ــ غم نامه کربلا ،  ترجمه اللهوف على قتلى الطفوف ، ص112

۵ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۵ ، ۲۱:۲۹
سید حسین سیدی

بسم الله الرحمن الرحیم.

یکی از عواملی که مانع از نزدیکی انسان به درگاه الهی می‌شود، و همین موضوع، ریشه شقاوت لشکریان کربلا از نظر امام حسین(علیه السلام) معرفی شد؛ آلوده شدن انسان به کسب و کار حرام و خوردن غذای شبهه ناک و غیر حلال است.

امام صادق(علیه السلام) می‌فرماید: «إِذَا أَرَادَ أَحَدُکُمْ أَنْ یُسْتَجَابَ لَهُ فَلْیُطَیِّبْ‏ کَسْبَهُ‏ وَ لْیَخْرُجْ مِنْ مَظَالِمِ النَّاسِ وَ إِنَّ اللَّهَ لَا یُرْفَعُ إِلَیْهِ دُعَاءُ عَبْدٍ وَ فِی بَطْنِهِ حَرَامٌ أَوْ عِنْدَهُ مَظْلِمَةٌ لِأَحَدٍ مِنْ خَلْقِه‏» [1]

ترجمه: کسی که می‌خواهد دعایش مستجاب شود، باید کسب و کارش حلال باشد و حقوق مردم را بپردازد(حق الناس به گردن نداشته باشد)، و خداوند دعای کسی  را که در شکمش غذای حرام باشد و یا حق مردم به گردنش باشد، قبول نمی‌کند.


در این دوره آخر زمان، مصادیق مال حرام زیاد است.

این روزها پیدا شدن اشیاء قیمتی در تاکسی و اتوبوس و مترو، و پولهایی که مأموران شهرداری پیدا می‌کنند؛ دین و ایمان خیلی از رانندگان و مردم را محک می‌زند(که غالباً ان‌شاءالله به وظیفه مسلمانی خود عمل می‌کنند)

خداوند همه ما را در اهتمام به مال حلال یاری فرماید.

پی‌نوشتها
1ــ بحار الأنوار (ط - بیروت)، ج‏90، ص 321۵ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ مهر ۹۵ ، ۲۱:۴۹
سید حسین سیدی

بسم الله الرحمن الرحیم.

امروز(چهارشنبه) پیش از شروع درس، آیت الله مکارم شیرازی(زید عزه) در مورد دست کم نگرفتن گناهان کوچک بحثی داشتند.

امام رضا(علیه السلام) می‌فرمایند: «اَلصَّغَائِرُ مَنَ الذُّنُوبِ طُرُقٌ اِلَی الْکَبَائِرِ مَنْ لَمْ یَخَفِ اللهَ فی الْقَلِیلِ لَمْ یَخَفْهُ فِی الْکَثِیرِ» [1]


گناهان کوچک،زمینه ی گناهان بزرگ است. هر که در گناه کوچک از خدا نترسد در گناه بزرگ هم از خدا نخواهد ترسید»


بارها دیده و شنیده‌ایم که یک نفر از کشیدن یک نخ سیگار و دو نخ، کارش به یک سیگاری حرفه‌ای کشیده است.

 خیلی از مجرمان، کارشان از خلاف‌های کوچک کوچک شروع شده و به جرمهای سنگین رسیده است. چه رابطه‌های گناه ‌آلود بین دو جنس مخالف که از یک نگاه شروع شده است(البته نگاه هوس آلود، خودش گناه بزرگیست ولی نسبت به حرف زدن با نامحرم و... کوچک حساب می شود)

پیامبر اسلام، در حدیثی به همه‌ی ما مسلمانان تذکر میدهد: «لَا تَنْظُرُوا إِلَى صَغِیرِ الذَّنْبِ وَ لَکِنِ انْظُرُوا إِلَى مَنِ اجْتَرَأْتُم» [2]

«به کوچکی گناه نگاه نکنید بلکه به چیزی [نافرمانی خدا] که برآن جرات یافته اید بنگرید».


خدا همه ما مسلمانان را در دست کم نگرفتن گناه، یاری بفرماید.

پی نوشتها
 [1] عیون اخبار الرضا علیه السلام، ج 2، ص 180
[2]  کنز الفؤاد ج 1 ، ص 55

۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۸ مهر ۹۵ ، ۲۲:۰۴
سید حسین سیدی


قیام کربلا سراسر درس برای مسلمانان است، درس آزادی‌خواهی همراه با زندگی عزت‌مندانه، وعدم سازش با ظالمین.

امام حسین(علیه السلام) می‌فرماید: «فَإِنِّی لَا أَرَى الْمَوْتَ إِلَّا سَعَادَةً وَ لَا الْحَیَاةَ مَعَ الظَّالِمِینَ إِلَّا بَرَماً» [1]

ترجمه: همانا من مرگ(در راه خدا) را سعادت، و زنده ماندن ــ که با کنار آمدن با ظالمان بدست ‌آید ــ را ننگ و عارمی‌دانم.

 
حال و حکایت امروز بعضی از دولتهای مسلمان منطقه ــ که با استکبار جهانی ساخت و پاخت داشته و به خیال خام خودشان، اوضاعشان بر وفق مراد است ــ در حقیقت یک زندگی ننگین و ذلت بار است، کشورهایی که با تجهیز تروریستهای خون‌آشام و بی‌رحم، وجهه‌ی خود را در بین ملت‌هایشان و بین ملت‌های آزاده‌ی جهان، منفور جلوه می‌دهند.

بی‌تردید تاریخ از این سازش‌کاران با سران ظالم و استکبار جهانی، بجز سیاهی و تباهی چیزی نخواهد نوشت، همچنان‌که از یزید ظالم، جز فسق و سیاهی نکته دیگری ننوشته است.

 حکومت ظالم آل‌سعود که دیگر آبرویی برایش نمانده است، در اثر سازش با دشمن شماره یک مسلمانان و دیگر دشمنان بشریت، همزمان با ایام عزای حسینی، با حمله به مجلس ختمی در یمن، خباثت خود را به جهانیان نشان داد، اینگونه زندگی سلطنتی(خاندان پادشاهی آل‌سعود) در سایه حمایت قدرتهای ظالم جهانی، در حقیقت یک زندگی ننگین است.

این خاندان تروریست‌پرور، در زمان جنگ اسراییلبا حزب الله و نیز جنگ اسرایل با حماس ــ  که این دو جنبش اسلامی با مقاومت خود روحیه عزت‌مندانه را برای امت اسلامی به ارمغان آوردند ــ با سکوت خفت‌بار خود و بعضا فتوا بر ضد مقاومت ضد اسراییلی، کمک شایانی به دشمنان قرآن و اسلام و اعراب کردند.

خدا این خاندان ظالم را نیست و نابود کند که حتی نسبت به سنی‌های هم‌دین و همزبان خود هم رحم نمی‌کنند.

ان‌شاءالله

۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۷ مهر ۹۵ ، ۲۱:۱۲
سید حسین سیدیدهه‌ی اول محرم تمام شد و ارادتمندان آن حضرت، ارادت خود را نسبت به آن امام مظلوم نشان دادند، این عرض ارادتها به خدمت اهلبیت(علیه السلام) باید در طول سال ادامه داشته باشد و دارد ان‌شاءالله

باید مواظب قلبهایمان باشیم که حسینی بمانند و در این دوره سخت آخر زمانی گرفتار ناخالصی نشوند.

امام حسین(علیه السلام) می‌فرماید: «إنَّ شِیعَتَنا مَن سَلمَت قُلُوبُهُم مٍن کلِّ غَشٍّ وَ غِلٍّ وَ دَغَلٍ» [1]

ترجمه: بدرستی که شیعیان ما قلبشان از هرناخالصی و حیله و تزویر پاک است.

می‌دانیم که مردم کوفه برای اباعبدالله الحسین(علیه السلام) نامه نوشتند و ابراز اردات کردند، ولی در میدان عمل، آن شد که نباید می‌شد...

خدا نکند ما هم بر سر و سینه‌زدنهایمان چنان در عمل خود را نشان ندهد و در بقیه ایام سال آنگونه که باید باشیم، نباشیم.

خدا نکند.


پی‌نوشتها
    1ــ التفسیر المنسوب الی الامام الحسن العسکری علیه السلام، ص309۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۶ مهر ۹۵ ، ۲۳:۱۱
سید حسین سیدی
بسم الله الرحمن الرحیم.


شب شام غریبان، مداح گفت: «درست است که از صبح عزاداری کرده‌اید و خسته‌اید، اما خستگی شما به اندازه زینب کبری(سلام الله علیها) نیست، هیچ وقت گریه‌های ما به اندازه ذره‌ای از گریه‌های امام زمان(علیه السلام) نمی‌شود»

امام مهدی (عجل الله تعالی) می‌فرماید:

    «لأَندُبَنَّکَ صَباحاً و مَساءً و لأَبکِیَنَّ عَلَیکَ بَدَلَ الدُّمُوعِ دَماً»


ترجمه: هر صبح و شام بر تو گریه و شیون مى‏ کنم و در مصیبت تو به جاى اشک، خون مى‏ گریم.

آجرک الله یا بقیةالله

بی‌تردید شما پا به پای گریه‌های زینب(سلام الله علیها) گریه کرده‌اید، زینبی که یکی‌یکی بچه‌ها را که در بیابان کربلا سرگردان بودند، پیدا کرد و ...

زینبی که بچه‌ها را یکی‌یکی سوار بر شتران اسارت کرد.

آجرک الله یا بقیةالله

پی‌نوشتها
  1ــ بحار الأنوار(ط-بیروت) ج 98 - ص 238

۶ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۲ مهر ۹۵ ، ۱۶:۵۰
سید حسین سیدی


بسم الله الرحمن الرحیم.

خطیب جمعه بمناسبت ایام حسینی، سخن را به امر به معروف و نهی از منکر کشاند و ضمن خواندن آیه  110آل عمران ــ که مسلمانان را به امر به معروف و نهی از منکر جهانی دعوت می‌کند ــ گفت: بجای اینکه ما مسلمانان، جامعه جهانی را دعوت( به اسلام و درستی و پاکی) کنیم؛ آنها ما را دعوت به راه و روش خود می‌کنند(به عبارت دیگر: اگر ما آنها را دعوت نکنیم و درجا بزنیم؛ آنها برای ما نسخه می‌پیچند)

قرآن می‌فرماید: «کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ لَوْ آمَنَ أَهْلُ الْکِتابِ لَکانَ خَیْراً لَهُمْ» آیه 110 آل عمران

ترجمه: شما (مسلمان‏ها) بهترین گروهى هستید که (از جانب خدا) بر مردم (جهان) پدیدار شده‏ اید، به کار پسندیده امر مى ‏کنید و از کار زشت بازمى‏ دارید و به خدا (در آنچه نازل کرده) ایمان مى‏ آورید. و اگر اهل کتاب نیز ایمان مى آوردند البته برایشان بهتر بود. [1]
این آیه مسلمین را بهترین امت می‌داند با شرط و شروطی، و در ادامه می‌فرماید: دیگر ادیان هم باید از شما یاد بگیرند.

اما متاسفانه...


هنگامی که مسلمانان به جان هم بیفتند و گوششان بدهکار حرف اسلام و قرآن نباشد(امر به معروف بزرگ اسلام که صلح و برادری است)، دشمنان اسلام و قرآن از فرصت استفاده کرده و هواپیماهای خود را به بعضی کشورهای مسلمان برای  جنگ افروزی می‌فروشند(بعد هم برای ما ادعای صلح جو بودن در بیاورند).

هنگامی که بعضی دست اندرکاران سیاست خارجی، اندرزها و نصایح(امر به معروف) و نقدهای سازنده و هشدارهای به موقع رهبر انقلاب(نهی از منکر) در مورد مذاکره با طرفهای غربی را نادیده انگاشتند؛ و منتقدان را به باد انتقاد خود گرفتند؛ بجز  خود تحریمی و بدعهدی آمریکا نتیجه دیگری عاید نشده و تازه هم نسخه می‌پیچند که فلان‌جای کشور این اشکال را دارد و باید اصلاح شود و ...(آنها ما را به راه خویش و دنبال خویش می‌خوانند)

خدا بخیر کند...


۵ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۷ مهر ۹۵ ، ۲۲:۵۷
سید حسین سیدی

بسم الله الرحمن الرحیم.


شاید بعضی ها در این بازاربگیر و ببند شبهات، و در این ایام عزای حسینی، برای به چالش کشیدن عزاداریها، اینگونه بگویند که: این گریه‌ها و احساسات سطحی و زودگذرهستند و معرفت چندانی به ارمغان نمی‌آورند و...

در این شکی نیست که هر کاری اگر پشتوانه‌ای قوی و محکم نداشته باشد؛ نتیجه مطلوب را برای انسان به ارمغان نمی‌آورد، تمام امورات زندگی انسان همین‌گونه است(به عنوان مثال، اگر انسان با انگیزه قوی و بطور جدی درس نخواند؛ بجایی نمی‌رسد و...)

وقتی امور عقلانی زندگی اینگونه است؛ در امور معنوی به طریق  اولی باید اینگونه است.

خداوند می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ‏ آمَنُوا آمِنُوا»  آیه  136 نساء

ترجمه: اى کسانى که (به زبان) ایمان آورده‏اید، (به حقیقت و از دل هم) ایمان آورید.


این عزاداریهای ما باید به غیر از گریه کردن و ابراز احساسات، ما را بسمت معرفت حسینی و اخلاق حسینی و خدایی شدن سوق دهد، ولی باید دانست بدست آوردن معرفت حسینی جز از طریق این مجالس و محافل میسر نیست.


۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۶ مهر ۹۵ ، ۱۹:۱۰
سید حسین سیدی
بسم الله الرحمن الرحیم.

امروز وقتی که پوستر تبلیغاتی فروش زمستانه فلان محصول را در پشت صندلی اتوبوس  ــ که از زمستان پارسال تا الان در آنجاست و من هم بارها آنرا دیده ام ــ دیدم؛ به خود گفتم: الان اگر این تبلیغ برای رفتن به مشهد بود که وقتش هم گذشته بود؛ خیلی کسان اعتراض داشتند که این تاریخش گذشته و باید برداشته شود و...، حالا ربط این با محرم چیست؟

تاسوعا و عاشورای حسینی اوج نذری و اطعام به عزاداران و مردم است، از آنجا که ظروف یکبار مصرف در این روزها خیلی استفاده می شود؛ بعضی ها دقت لازم را نداشته و آنها را در گوشه و کنار رها می کنند که سبب زحمت رفتگران محترم می شود، ولی بعضیها از راست و دروغ، خود را طرفدار رفتگران زحمت کش قرار داده، و با این بهانه چه بسا نذورات و عزاداری حسینی را هم زیر سوال ببرند، در حالی که ...

اولاً: خیلی از اینها طرفدار رفتگران نبوده و حرفهایی را می گویند که اعتقادی به آن ندارند.

«کَبُرَ مَقْتاً عِنْدَ اللَّهِ أَنْ تَقُولُوا ما لا تَفْعَلُونَ» آیه سه صافات


ترجمه: نزد خدا بسیار موجب خشم است که سخنى بگویید که عمل نمى‏ کنید(به آن اعتقاد نداریید)


دوماً: اگر دور ریختن ظروف یکبار مصرف در مجالس دیگرــ در سطح معابرــ باشد؛ شاید این همه حساسیت و بگومگو به خرج ندهند.

سوماً: می شود با نصب کردن پوسترهای تبیغاتی مبنی بر دور نریختن ظروف، و مواردی ازاین دست، فرهنگ سازی کرد نه که بیاییم و اصل نذری دادن را زیر سوال ببریم.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۵ مهر ۹۵ ، ۱۷:۲۴
سید حسین سیدی
بسم الله الرحمن الرحیم.

این شبها که شبهای شور حسینی است، علاوه بر دعا برای حسینی ماندن خود و خانواده و دیگر مومنان، باید برای نابودی ترورییستهای داعشی و نجات مسلمانان دعا کنیم.

مسلمانان و شیعیان عراق، مردم یمن و مسلمانان سوریه و ... که گرفتار یزیدیان زمانه اند، را در دعاهایمان فراموش نکنیم.


کسانیکه امروز امنیت مسلمانان را هدف قرار گرفته اند(تروریستهای داعشی و غیره) همان راه یزید و شمر را برگزیده اند، برای همین در زیارت عاشورا، برائت خود را از موسسان ظلم بر اهل بیت و امام حسین(علیهم السلام) اعلام کرده و می خوانیم:
«وَ بِالْبَرَاءَةِ مِمَّنْ أَسَّسَ‏ أَسَاسَ‏ الظُّلْم‏» [1]

ترجمه: و بیزاری از کسی که ظلم را بنا نهاد.

انشاأالله که در این ماه پیروزی خون بر شمشیر، مدافعان سرزمینهای اسلامی و مدافعان حرم بر تروریستهای یزیدی پیروز شوند.

پی نوشتها
[1] المزار (للشهید الاول) ص 180

۳ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۴ مهر ۹۵ ، ۲۲:۱۰
سید حسین سیدی